Co nezapomenout zařídit před cestou do USA?

V současné době může každý z nás cestovat v podstatě kamkoli, obzvlášť pokud není omezen finančním rozpočtem. Daleko dostupnější variantou se staly i Spojené státy americké. Cestu za „velkou louži“ je však třeba dobře naplánovat, jedině tak vás na ní nic nepříjemného nepřekvapí. Zařídit musíte především nezbytné formality. Na co všechno nezapomenout?

Letenky

Plánujete-li cestu do USA, pak byste měli začít hledat letenky alespoň dva až tři měsíce před odletem. Nabízí je celá řada společností, samozřejmě za rozdílnou cenu, která se navíc mění s ohledem na poptávku, sezonu, konkurenci a mnoho dalších faktorů. Budete-li mít štěstí, pak můžete narazit na cenově výhodné akce, někdy se dokonce dostanete i pod 10 000 Kč za zpáteční letenku, a to se všemi poplatky a taxami. Jejich největší nevýhoda však tkví v tom, že je jich jen omezené množství. Někomu navíc může vadit rychlý odlet v průběhu několika dnů, nebo naopak ten pozdní až za mnoho dlouhých měsíců. Pohlídejte si, jestli je zavazadlo v ceně letenky, někdy za něj totiž musíte platit zvlášť, což může cenu letenky podstatně navýšit.

Vstupní dokumenty

Bez biometrického pasu do USA neodcestujete. Obsahuje totiž důležité biometrické údaje, a to včetně otisků prstů. V Česku se vydává od září 2006, pokud ho nevlastníte, musíte si ho vyřídit. Mějte však na paměti, že jeho vyhotovení může trvat až několik týdnů, zažádejte o něj proto v předstihu. Od roku 2008 už občané České republiky nepotřebují do USA vízum, pokud tedy délka jejich pobytu nepřekročí 90 dní. Stačí vyplnit cestovní registraci ESTA, což je vlastně takové povolení, které vás opravňuje ke vstupu do USA. Vyřídíte ho online na stránkách Amerického velvyslanectví. Zaplatíte poplatek 14 dolarů a za pár minut obdržíte potřebný cestovní dokument.

Cestovní pojištění

Obstarat si nezapomeňte také cestovní pojištění. Vychází sice dráž než do daleko nebezpečnějších zemí, ale rozhodně se vám vyplatí. Náklady na zdravotní péči totiž patří v Americe k těm nejvyšším. Pokud by se vám tady něco stalo a potřebovali byste ošetřit, bez pojištění se nedoplatíte. Průměrně náklady na léčbu šplhají skoro ke čtvrt milionu korun, a to byste z vlastní kapsy určitě hradit nechtěli. Řiďte se proto heslem: kdo je připraven, není zaskočen!