Pro větší přehlednost jsme otázky rozdělili do několika okruhů.

REALITNÍ OTÁZKY

Jak lze charakterizovat trh s nemovitostmi na Floridě?

Pro Floridu je typický regulovaný a licencovaný trh. Agenti tady fungují jinak než realitní makléři v jiných zemích světa. Prochází náročným studijním procesem, který je zakončen státní zkouškou, a jejich vzdělání nekončí ani po obdržení licence. Podléhají velice přísným pravidlům - pokud jednají nečestně a neférově o licenci, kterou potřebují k výkonu svého povolání, přijdou a už ji nikdy nemohou získat zpět.

Je nákup nemovitosti na Floridě bezpečný?

Nemusíte se bát, díky přehlednému prostředí realitního trhu jsou transakce s nemovitostmi na Floridě velmi bezpečné, protože podléhají přísným regulím a mají jasně nastavená pravidla. Na vše navíc dohlíží regulační a kontrolní úřady.

Musí mě při nákupu nemovitosti na Floridě zastupovat realitní agent?

Nemusí, ale bude pro vás mnohem pohodlnější, když jeho služeb využijete. Realitní agent je totiž skutečný profesionál, který vás zastupuje v celém procesu nákupu nemovitosti, a to od začátku až do konce. Funguje jako váš průvodce realitním trhem. Vyhledává vhodné nemovitosti ke koupi a díky jeho přístupu k jednotné centrální databázi je schopen nabídnout vám všechny domy a byty na Floridě, které jsou v dané době k dispozici.

Není lepší využít při nákupu nemovitosti na Floridě služeb více realitních agentů?

Vzhledem k povaze trhu není. Většina nemovitostí na Floridě se nabízí exkluzivně skrze jednoho realitního agenta, který zastupuje jak prodávající, tak kupující stranu. Proto vybírejte velmi pečlivě toho správného zástupce, který zná velmi dobře danou lokalitu, bude vás reprezentovat při koupi, vybere s vámi vhodnou nemovitost, provede vás celým procesem nákupu a následně vám pomůže s provozem vaší nemovitosti.

Platím jako kupující realitnímu agentovi nějakou provizi?

Při nákupu nemovitosti na Floridě jako kupující provizi neplatíte, hradí ji vždy prodávající strana. Informace o odměnách je předem jasně daná.

V jaké lokalitě nemovitost na Floridě koupit?

Florida nabízí celou řadu atraktivních lokalit. Záleží jen na vás, které dáte přednost. Pokud tápete, rádi vám jednotlivé oblasti osobně představíme, abyste se mohli rozhodnout přesně podle vašich potřeb a požadavků a vybrali si správně.

Je lepší koupit na Floridě byt nebo dům?

Tato otázka patří pravděpodobně k těm nejběžnějším, s nimiž se setkáváme. Nelze na ni ale jednoznačně odpovědět, oba typy nemovitostí mají své klady i zápory a každému z nás vyhovuje něco jiného. Při rozhodování hraje roli celá řada faktorů – od finančního rozpočtu přes lokalitu až po vaše preference. Pokud dáváte přednost soukromí, klidu a práci na zahradě, pak pro vás bude vhodnější volbou rodinný dům, který patří na Floridě k nejrozšířenějším typům nemovitostí. Jste-li spíše člověk společenský, aktivní, nevadí vám sdílené prostory v podobě bazénů či fitness center, ani vyšší poplatky za služby, pak investujte do bytu na Floridě.

Mohu financovat koupi nemovitosti na Floridě hypotékou?

Ano, vaši nemovitost můžete financovat také hypotékou. Většinou je vyžadována akontace ve výši 25% - 40% z hodnoty nemovitosti, doklady o příjmech, referenční dopisy z rodné země, výpisy z banky za posledních 6 měsíců. Naše společnost je schopna vyřídit pro vás hypoteční úvěr i z floridských finančních "zdrojů."

PRÁVNÍ OTÁZKY

Je na Floridě povinné pojištění nemovitosti?

Pojištění nemovitosti není povinné. Kupující mu proto často nepřikládají velký význam a pak jsou jeho výší nepříjemně překvapení. Pojištění však rozhodně nepodceňujte, i počasí na Floridě může mít totiž své stinné stránky, a tak je lepší být na případné extrémní jevy připraven. Výše pojištění se různí dům od domu, roli hraje například stáří stavby, její ochranné prvky či lokalita, v níž se nemovitost nachází, třeba vzdálenost od oceánu.

Potřebuji k vycestování do USA víza?

Záleží na tom, z jaké země pocházíte. Občané ČR víza do USA nepotřebují. Od ledna 2009 jim postačí vyplnit online formulář, na jehož základě obdrží povolení ESTA – elektronický systém cestovní registrace do USA.

Mohou vůbec cizinci kupovat nemovitosti na Floridě?

Vlastnictví nemovitosti není nijak omezeno. Cizinci mohou nemovitost na Floridě kupovat úplně stejně jako američtí občané. Nepotřebujete k tomu rodné číslo, ani číslo vaší zelené karty. Musíte však mít na paměti, že nákup domu na Floridě nijak neovlivní váš imigrační status. Do USA můžete odcestovat několikrát ročně, pokud byste se ale chtěli zdržet déle než 90 dní nebo půl roku, budete potřebovat speciální druhy víz. S jejich vyřízením vám rádi pomůžeme.

Když koupím dům nebo byt na Floridě, dostanu Zelenou kartu?

Vlastnictví rezidenční nemovitosti na Floridě vás neopravňuje k obdržení tzv. zelené karty, tedy povolení k trvalému pobytu.

Je lepší koupit nemovitost na Floridě jako fyzická osoba anebo na firmu?

To je individuální, záleží na celé řadě faktorů. Třeba na tom, jak často budete nemovitost na Floridě obývat, zda ji hodláte pronajímat, bude-li jeden majitel či více, v jakých poměrech a podobně.

Je možné na Floride založiť spoločnosť ?

Áno, je to možné, Florida napokon patrí k obľúbeným miestam aj medzi podnikateľmi a investormi. Existujú tu dva základné typy spoločností, ktoré sa líšia právnymi aj daňovými vlastnosťami.

  • Spoločnosť Limited Liability Company (LLC) – ide v podstate o obdobu českej spoločnosti s ručením obmedzeným, poskytuje teda ochranu majetku jej vlastníkov. Dane z príjmu neplatí samotná spoločnosť, ale prechádza na jej vlastníkov, zisky sa zdaňujú na základe pomeru podielov v spoločnosti.
  • Corporation (CO., INC., CORP.) – pre tento druh spoločnosti je typické dvojité zdanenieplatí daň z príjmov právnických osôb na federálnej aj štátnej úrovni. Výnimkou je tzv. S-Corporation, kde je možné zdaňovať na úrovni spoločníkov vo firme. Tá je však určená iba občanom a rezidentom USA. Cudzinci preto zakladajú takzvané C-Corporations.

DAŇOVÉ OTÁZKY

Existují nějaké speciální daně pro cizince při nákupu nemovitosti na Floridě?

Při koupi nemovitosti na Floridě neexistují žádné speciální daně pro cizince. Koupená nemovitost se stane vaším druhým domovem, a tak k ní bude i přistupováno.

Hradím jako kupující nějaké poplatky spojené s nákupem nemovitosti na Floridě?

Ano, s nákupem nemovitosti na Floridě jsou spojené tyto daně a poplatky:

inspekce nemovitosti cca 500 USD
odhad ceny nemovitosti 500 - 1.000 USD
poplatky bance spojené s vyřízením hypotéky 1.000 - 3.000 USD
daň z nehmotného majetku (účtuje stát Florida) zhruba 200-300 USD
poplatek za právní zastoupení, notářské poplatky 1.000 - 2.000 USD

poplatky za vydání Title Insurance - pojištění proti případným uplatňováním práv třetích osob a zapsání do katastru

daň z převodu nemovitosti (Documentary Stamp Tax od Deeds) – pohybuje se ve výši 0,7%. Podle okresu, v němž se nemovitosti nachází, ji hradí buď kupující, nebo prodávající.

Platí se daň z vlastnictví nemovitosti na Floridě?

Ano, platí se jednou za rok a hradí se z ní většina místních služeb, jako jsou školy, policie, veřejná sportoviště a mnoho dalších. Její výše je velice různorodá, pohybuje se v rozmezí 1-2% a závisí na lokalitě, v níž se nemovitost nachází. Její konkrétní výši vám předem samozřejmě sdělíme.

Musím jako nerezident v USA podat daňové přiznání?

I nerezidenti musí stejně jako dočasní rezidenti a občané USA odevzdat jedenkrát ročně federální daňové přiznání. Od příjmů lze odečíst celou řadu výdajů, jako jsou například úroky z hypotečního úvěru, cestovní náhrady, daně z nemovitostí, apod.

Jaké daně platí na Floridě firmy?

K největším výhodám podnikání na Floridě patří, že zde není, stejně jako v dalších sedmi státech USA, zavedená takzvaná státní daň z příjmu. Více informací k firmám a daním Vám rádi poskytneme.

TURISTICKÉ OTÁZKY

Co nakoupit na Floridě?

Florida je známým nákupním rájem. Vyplatí se tady pořídit především značkové oblečení, sportovní a spotřební zboží. Tyto kousky zde seženete až o čtvrtinu levněji než u nás. Bude těžké lákavým cenám odolat, proto si dejte pozor, ať nepřekročíte váhový limit vašich zavazadel. Pak by vás totiž nákupy vyšly hodně draze.

Jak se dá platit na Floridě?

Prakticky všude dnes zaplatíte platební kartou. Před odletem si prověřte, jestli ji máte aktivovanou pro placení v zahraničí. Pohlídejte si rovněž, jestli je embosovaná, tedy má reliéfně vytlačené údaje, ostatní typy karet vám tady totiž nemusí akceptovat. Pro všechny případy je lepší mít s sebou také nějakou hotovost. Nenoste při sobě ale víc než 200 dolarů na osobu a nechcete-li budit nežádoucí pozornost, snažte se nepoužívat velké bankovky (50 a 100 USD).

Proč si vybrat zrovna Floridu?

Florida patří podle mnoha žebříčků k turisticky nejoblíbenějším lokalitám. V této destinaci si totiž každý přijde na své – ať už chcete celoročně relaxovat na nádherných dlouhých prosluněných písečných plážích, užívat si adrenalin při vodních radovánkách, kochat se dech beroucí krásou přírody v četných přírodních parcích a rezervacích, zavítat do víru nočního života nebo strávit příjemné chvíle v proslavených zábavních parcích. To vše máte prakticky na dosah, z Vídně či německých letišť se do Miami dostanete přímými linkami, za zpáteční letenku zaplatíte asi 10 000 Kč. Při cestě z Prahy musíte počítat minimálně s jedním přestupem.Florida patří podle mnoha žebříčků k turisticky nejoblíbenějším lokalitám. V této destinaci si totiž každý přijde na své – ať už chcete celoročně relaxovat na nádherných dlouhých prosluněných písečných plážích, užívat si adrenalin při vodních radovánkách, kochat se dech beroucí krásou přírody v četných přírodních parcích a rezervacích, zavítat do víru nočního života nebo strávit příjemné chvíle v proslavených zábavních parcích. To vše máte prakticky na dosah, z Vídně či německých letišť se do Miami dostanete přímými linkami, za zpáteční letenku zaplatíte asi 10 000 Kč. Při cestě z Prahy musíte počítat minimálně s jedním přestupem.

Kde se na Floridě ubytovat?

Florida nabízí mnoho různých typů ubytovacích zařízení. Záleží jen na vašem rozpočtu a preferencích, zda dáte přednost kempům, hostelům, rodinným penzionům, hotelům. Ubytování si zarezervujte v předstihu. Jedete-li sem maximálně na dva týdny, pak doporučujeme hotel, chystáte-li se tady setrvat delší dobu, pak se vám více vyplatí pronajmout si tady byt nebo dům.

Jak na Floridě trávit čas?

Na Floridě je pořád co dělat. Relaxovat na krásných písečných plážích, skvěle se najíst, užít si nakupování, vyzkoušet nejrůznější vodní sporty, zahrát si golf, navštívit některou z četných přírodních rezervací nebo se vyřádit na atrakcích v nejznámějších zábavních parcích, ve Walt Disney Worldu nebo Sea Worldu. Nuda nehrozí ani po západu slunce – v klubech na South Beach, Miami Beach nebo v centru Orlanda to pořádně žije.

Jak po Floridě cestovat?

Nejlepší a nejpohodlnější variantou pro cestování a poznávání je vzhledem k rozlehlosti Floridy automobil. Půjčovny se nachází prakticky na každém rohu a ceny nabízí víc než příznivé. Abyste se mohli posadit za volant, potřebujete řidičský průkaz – někde stačí jen ten s vlajkou EU v rohu, jinde vyžadují řidičák mezinárodní. Další nezbytností je pak kreditní karta, která poslouží nejen k zaplacení, ale i jako záloha. Prakticky všechna auta jsou vybavena automatickou převodovkou, takže se vám bude řídit daleko jednodušeji. Připočteme-li k tomu excelentní stav tamních silnic, pak se opravdu nemusíte ničeho bát.

Je na Floride bezpečne?

Florida sa považuje za turistický raj, je tu vysoká bezpečnosť. Avšak aj tu nájdeme miesta, ktorým je lepšie sa vyhnúť, obzvlášť po zotmení - ide napríklad o chudobné štvrti v Miami. Najväčšie riziko pre turistov predstavujú vreckári a zlodeji, ktorí sa pohybujú hlavne na frekventovaných miestach. Pozorne teda strážte svoje kabelky, batohy a vrecká.

OSTATNÍ OTÁZKY

Kdo se mi bude starat o nemovitost na Floridě v době mé nepřítomnosti?

Po dobu vaší nepřítomnosti budete potřebovat správce nemovitosti, který si provoz vašeho domu na Floridě vezme na starost. Využít můžete buď přímo naše služby, nebo vám rádi doporučíme vhodného správce přesně podle vašich požadavků.

Jaké jsou náklady na provoz nemovitosti na Floridě?

Výše nákladů na provoz se odvíjí od konkrétního typu nemovitosti. Více si připlatíte u nemovitostí v komunitách, kde využíváte mnoho služeb, jako jsou společné bazény, fitness, tenisové kurty či golfová hřiště. Mezi hlavní výdaje patří výdaje za elektřinu, z nichž největší položku tvoří klimatizace, které nejen ochlazuje vzduch, ale zároveň i odvádí vlhkost. Něco stojí také péče o trávník, který je třeba nechat několikrát do roka posekat, zadarmo není ani povinný servis bazénu a počítat musíte také s poplatky ohledně telefonu, internetu a televize.

Je povinná inspekce nemovitosti licencovaným odborníkem?

Inspekce nemovitosti je povinná pouze v případě, že k financování nákupu nemovitosti využijete hypotéku. Přesto Vám ji rozhodně doporučujeme i v ostatních případech. Získáte totiž informace o skutečném stavu nemovitosti, včetně odhadu cen případných oprav. Dostáváte zároveň i nástroj k jednání s prodávajícím o možné slevě.